S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Zekamak’nın Sizler için hazırlamış olduğumuz sıkça sorulan sorular bölümünde sizlerden gelen ve sizlerin merak ettiği soruları yanıtlamaktayız.

Viyole Tohum Atılırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Viyolün bakteri ve hastalıklardan arınmış olması gerekiyor. bunun için piyasada bulunan ilaçları kullanabilirsiniz.

Tohum atma makinesi fire oranı kaçtır?

Kaplama tohumda 1%, Domates, biber ve patlıcan yassı tohumlarda %5, çicek tohumları ve daha küçük tohumlarda kullanışa göre fire oranı değişmektedir.

Viyole tohum attıktan sonra ne gibi işlem yapabiliriz?

Viyole tohum atma makinası ile tohum atıldıktan sonra 17 – 20 derece soğuk havada tohumların çatlama oluşumu olduktan sonra seramızın içine sarsmadan dikkatli bir şekilde dağıtmamız gerekiyor

Çiçek tohumu hangi makine ile atılır?

Çiçek tohumu, ztm-125 silindirik sistem tohum atma makinesi ile büyük çaptaki çiçek tohumları rahatlıkla atılabilir / ztm-60 Pinomatik ve nozzl sistemli makinalarda en ufak çaptaki tohumlar rahatlıkla ve kolaylıkla atabilirsiniz.

Silindirik Sistem Tohum atma makinesi sistemi nedir?

Silinirik sistem; Silindirik viyole tohum atma makinesı vakum sistemi yardımıyla tohumların silindire yapışıp alttaki düşürücü bıçak ile viyole tohumu sıralı şekilde atmaktadır.

Pinomatik Sistem Tohum atma makinesi sistemi nedir?

Pinomatik sistem; Pinomatik’te ayrı ayrı viyol gözlerine göre ayrılmış baskı ve nozzul sistemi ile tek tek tohumu vakum sistemi ile alarak istenilen viyollere bırakmaktadır (Pinomatik) havalı sistem

Manuel Tohum Atma Makinesi Nedir?

Manuel tohum atma sistemi; Manuel sistemde viyole baskı yapıldıktan sonra, ayaralnmış çubuk sistemi ile tek sıra halinde vakum yardımıyla viyole atılmaktadır

Sıralı Sistem Tohum atma makinesi sistemi nedir?

Tohum atma makinesinin bütün bir şekilde hepsi sıralı sistemdir, tüm makineler sıralı sistem olarak çalışmaktır.

Viyole tohum attımında torf baskısı derinliği kaç ne kadar olmalıdır?

Tohum atma makinesi viyole torfu doldurma işlemi bittikten sonra, kullanılacak olan viyol tipine ve atılacak tohuma göre 5mm ile 10mm arasında değişmektedir.

Torf Nedir?

Torf, göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümlü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür. Kaynak: Vikipedi

Vermikulit Nedir, Ne işe yarar?

Makine tohum atıldıktan sonra hava şartlarına göre tohum ve fidenin nem oranını ayarlamak için kullanılır

Viyole tohum atıldıktan sonraki süreç nedir?

Tohum atılıktan sonra ilk tohum atma makinesi tohum atma işlemini bitirdikten sonra vermikulit ve sulama sistemine gider oradan çimlendirme odasına tohumların çatlaması için bırakılır.

Manuel tohum atma makinesi ile viyole tohum atma sağlıklı mıdır?

Evet Sağlıklıdır 🙂

Viyole tohum ekmede, torfda ne kadar perlit kullanılır?

Havanın sıcaklığına göre 10/1, 10/5 olarak torf’a perlit karıştırılır. perlit fide gelişiminde köklerin nemli kalmasını sağlar.

Tohum atma makinesinde devlet KOSGEB desteği nedir?

Destek oranları % 70 geri ödemesiz, % 30 geri ödemeli oranı uygulanarak, destek kapsamında alınacak makine teçhizatın yerli üretim olması önemli olup, yatırımın gerçekleşmesi için alınacak makine-teçhizat ve yazılım giderleri yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda geri ödemesiz destek oranına  % 15 ilave edilecek. İşletmeler desteklenmesi ön görülen tutarın %25’i kadar erken ödeme alabilecekler. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de %100 oranında desteklenecek. Kaynak: KOSGEB

 

Tohum ekme, Tohum Atma, Sarımsak Ekme, Sarımsak Atma, Manuel Tohum Ekme makineleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizim ile iletişime geçin.

Bize soru sorun

Whatsapp
Şimdi Ara